W piękną popołudniową niedzielę dnia 26.09.2021r. o godzinie 15:00 w Filii Biblioteki Publicznej w Wilczkowie odbyło się Narodowe Czytanie. Dramat Gabrieli Zapolskiej pt.: „Moralność Pani Dulskiej” odczytało dziewięcioro osób  (młodzież z klas VII,VIII wraz z   uczniami ze szkół średnich oraz bibliotekarką). Podczas 45 minutowego występu  widownia miała przyjemność wysłuchania    Aktu I – zapewne ta część skusiła widzów do doczytania  pozostałych dwóch aktów tejże  książki.

Początek występu  okraszony był podkładem Poloneza Ogińskiego, w którego tle narrator wprowadził widzów w akt pierwszy, a później przybliżał wyobraźni słuchających kolejne sceny. Zegar wybił godzinę 6:00 i nastąpił występ. Osoby czytające były przebrane adekwatnie do przedstawianych przez siebie postaci.

Widzowie mogli również zapoznać się z twórczością Gabrieli Zapolskiej oglądając jej książki, biografię i zdjęcia na wystawce przygotowanej specjalnie na tę okazję.

Po odczytaniu Aktu I, przedstawiono publiczności poszczególne osoby czytające, które potem zostały nagrodzone przez panią  Teresę Piórko Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubominie  – słodkim upominkiem oraz pisemnymi  podziękowaniami za udział w akcji Narodowego Czytania.

Po uczcie dla „ucha i oka” zaproszono publiczność na słodki poczęstunek w postaci tortu przygotowanego specjalnie na tę uroczystość, ciast, babeczek i kompotu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, osobom za pomoc w przygotowaniu biblioteki do występu, za upieczenie tortu oraz pozostałych słodkości i wszystkim pozostałym osobom,  które przyczyniły się do 10 edycji Narodowego Czytania.

KIEROWNIK GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

TERESA PIÓRKO