Zdjęcie przedstawiające miejscowość Lubomino.

 

 

Gmina Lubomino to miejsce, w którym dobrze się mieszka, pracuje i wypoczywa. Położona blisko historycznej stolicy Warmii – Lidzbarka Warmińskiego – oraz pomiędzy innymi posiadającymi ważne dziedzictwo historyczne miastami – Ornetą i Dobrym Miastem – zajmuje obszar ponad 149 km2 i posiada około 3,5 tys. mieszkańców (stan na 31.12.2023 r.).

Gmina Lubomino dynamicznie się rozwija – notuje spadek bezrobocia (o 63% w okresie 2014-2023), wzrost liczby prowadzonych działalności gospodarczych (23% w okresie 2016-2023), jest liderem pozyskiwania środków unijnych – wg czasopisma „Wspólnota” znajdowała się w czołowych 10% gmin wiejskich w Polsce w przebadanym okresie 2014-2021. Może pochwalić się niskim poziomem przestępczości oraz gościnną społecznością lokalną.

Dla potencjalnych inwestorów Gmina ma propozycje terenów inwestycyjnych wyposażonych w pełną infrastrukturę techniczną z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową, prowadzenie usług pensjonatowych i agroturystycznych oraz jako miejsce przemysłu, składu i usług technicznych. Dla tych, którzy zainteresowani są inwestowaniem na terenie gminy Lubomino, związanym z tworzeniem nowych podmiotów gospodarczych, wprowadzone są ułatwienia w rozpoczęciu działalności w postaci zwolnień i ulgi w opłatach podatkowych.

 

 

Zdjęcie przedstawiające jezioro Tonka.

 

Jednym z największych atutów Gminy jest czyste i zdrowe środowisko naturalne, dlatego każdy kto chce się uwolnić od codziennego zgiełku wielkich, zadymionych miast, podziwiać urokliwe zakątki ukryte pośród szumiących lasów (z przyrodą nienaruszoną przez cywilizację, obfitością zwierzyny i runa leśnego), poznać malowniczą panoramę polskiej wsi powinien odwiedzić naszą gminę.

Okolice Lubomina pochwalić się mo siedliskami ptaków lęgowych, ostoją bobrów i innej fauny wodnej, usytuowanych wśród ekosystemu systemu rzeczno-jeziornego doliny dorzecza Pasłęki. Na uwagę zasługuje jezioro Tonka, przyciągające mieszkańców i turystów w okresie letnim.

Na terenie Gminy występują liczne obiekty kulturowe o znaczeniu historycznym, wpisane do rejestru zabytków. Kościoły parafialne w poszczególnych miejscowościach błyszczą swoim bogactwem i przyciągają tajemniczością, a liczne kapliczki usytuowane przy drogach gminnych zadziwiają rozmaitością. Spośród zachowanych obiektów sakralnych prym wiedzie najstarszy murowany kościół wiejski na Warmii pod wezwaniem Św. Marcina w Ełdytach Wielkich. Wybudowany na początku XIV w. w całości z kamieni polnych, w XIX w. powiększony, zawiera wystrój pochodzący z XVI-XIX w. Warto również odwiedzić inne miejscowości, posiadające gotyckie i barokowe świątynie: Lubomino, Wapnik, Rogiedle, Wilczkowo, Bieniewo.

 

 

Zdjęcie przedstawia Kościół pw. św. Marcina z Tours w Ełdytach Wielkich

 

 

   Lubomino to gmina z bogatym zapleczem kulturalno – rozrywkowym, oferującą wiele wydarzeń każdego roku. Warmińskie tradycje kultywowane są podczas święta płodów rolnych i kiermasu warmińskiego. Wychodząc naprzeciw koneserom dobrego czytania, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubominie, mająca filie w Rogiedlach i Wilczkowie, oferuje bogaty księgozbiór.

    Na terenie gminy funkcjonują szkoły podstawowe, oddziały przedszkolne i klub malucha – każde z nich o wysokim poziomie oferowanej edukacji. Oprócz realizacji programów nauczania oferują swoim podopiecznym kółka zainteresowań, dodatkowe zajęcia sportowe, zajęcia redagowania gazetek szkolnych, udział w przeróżnych konkursach, wycieczkach, turniejach i zawodach.

    Animatorami życia kulturalnego w gminie są również stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i rady sołeckie.

   Gmina Lubomino współpracuje z gminami znajdującymi się zagranicą – luksemburską Lintgen, niemieckimi Vrees, Rastdorf i Lintgen oraz ukraińską Kostopol. W naszych Partnerach widzimy gminy, które stoją przed podobnymi wyzwaniami i podzielającymi podobną wizję rozwoju.