Miejscowość Lubomino objęta jest rządowym Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa (POPC). Założeniem tego programu jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów rozwoju kraju i likwidacja tzw. “białych plam NGA”, czyli obszarów, w których nie ma dostępu do bardzo szybkiego Internetu.

W 2017 roku NEXERA – jeden z największych uczestników POPC – wygrała konkurs na budowę sieci w trzynastu obszarach środkowej i północno-wschodniej Polski, w tym również w całym województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie na terenie Gminy Lubomino NEXERA prowadzi budowę dostępowej sieci światłowodowej o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s) i będzie jej hurtowym operatorem. Cała sieć NEXERA obejmie swoim zasięgiem ponad 530 000 gospodarstw domowych, w tym ponad 311 000 gospodarstw domowych w “białych plamach NGA” oraz ponad 2 900 szkół znajdzie się w zasięgu sieci dzięki dofinansowaniu w ramach POPC, dając możliwość dostępu do szybkiego Internetu, usług telekomunikacyjnych oraz telewizji cyfrowej.

Przypominamy, że program POPC składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie podłączone zostały w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej szkoły oraz palcówki oświatowe. W kolejnym etapie prac, w oparciu o urządzenia zainstalowane w obrębie szkół możemy zbudować sieć światłowodową – głównie na osiedlach z zabudową jednorodzinną, na których operatorzy komercyjni w najbliższym czasie nie planują modernizacji własnej sieci telekomunikacyjnej.  Po wybudowaniu sieci znaczna część mieszkańców miejscowości znajdzie się w zasięgu sieci światłowodowej i będzie mogła korzystać z szybkiego internetu oraz innych usług teleinformatycznych i telewizyjnych najwyższej jakości.

Wykonanie zadań projektowych oraz nadzór nad budową sieci światłowodowej, w ramach realizowanego przez NEXERA Sp. z o.o. przedsięwzięcia zostało powierzone Telekom Warmia Sp. z o.o. Pracownicy Telekom Warmia Sp. z o.o. w związku z zaawansowanymi pracami projektowymi rozpoczną w najbliższym czasie uzgodnienia dotyczące przebiegu światłowodu. Uzgodnienia te prowadzone będą z właścicielami działek gdzie planowane jest usytuowanie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Obecnie rozpoczynamy proces uzgodnień projektowych, których celem jest ustalenie przebiegu linii światłowodowej i w konsekwencji objęcie dostępem do sieci teleinformatycznej jak największej liczby mieszkańców.

Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami dotyczącymi projektu na stronie www.NEXERA.pl, oraz do kontaktu z pracownikami Telekom Warmia Sp. z o.o., którzy udzielą Państwu wyczerpujących informacji dotyczących realizowanego projektu.

ULOTKA INFORMACYJNA – POPC INTERNET W KAŻDYM DOMU

Dane kontaktowe:

Łukasz Kundo

Specjalista ds. Uzgodnień Prywatnych

+48 511 501 666